09:11

[KONKURS] Daniel O'Malley - Wieża (Archiwum Checkquy #1)


Nie wiem jak Wy, ale po tylu latach czytania, zdążyłam się przyzwyczaić do tego, że zaczynając lekturę jakiejś książki, musi minąć kilkadziesiąt (jeśli nie kilkaset) stron zanim akcja rozkręci się na dobre (a przynajmniej zacznie się dziać coś na tyle ciekawego, że nie będę jej chciała przestać czytać dopóki jej nie skończę). Dlatego też jestem zachwycona, za każdym razem kiedy trafiam na historię, która już od pierwszych stron sprawia, że chcę więcej. A jeżeli to więcej trzyma poziom przez cały czas - czuje się jakbym wygrała los na loterii. I tak właśnie było w przypadku Wieży napisanej przez Daniela O’Malley.

Naprawdę nie jestem w stanie sobie przypomnieć, kiedy ostatnio tak szybko wciągnęła się w lekturę. Ale nie powinno to dziwić, skoro już od pierwszej strony wskakujemy w sam środek wydarzeń, gdzie główna bohaterka budzi się w parku otoczona zwłokami. Co więcej, okazuje się, że Myfanwy (tak, za każdym razem kiedy o niej wspominam muszę sprawdzić czy się nie pomyliłam pisząc jej imię) straciła pamięć, a w kieszeni płaszcza znajduje list, który napisała… ona sama.

Wiem co myślicie, kolejna amnezja - doskonale wiemy jak to się skończy (czyli mało przekonującym wyjaśnieniem, albo nawet olaniem tematu pod koniec książki). W tym przypadku jest trochę inaczej. Amnezja to główny wątek, dzięki któremu napędzane są pozostałe wydarzenia - czy to bezpośrednio z nią związane (bo w końcu Myfanwy chce się dowiedzieć, co spowodowało, że straciła pamięć i jakim cudem wiedziała o tym wcześniej) jak i pośrednio, dzięki czemu poznajemy kulisy działalności tajnej organizacji broniącej zwykłych ludzi przed zjawiskami/istotami nadnaturalnymi. Co dla tych, którzy nie lubią być zasypywani ogromną ilością informacji może być minusem. Bo co jak co, ale Myfanwy sprzed amnezji bardzo lubi opowiadać, wręcz zasypywać anegdotami, które na pierwszy rzut oka nie mają większego wpływu na akcję. Opisana historia i struktura organizacji spowodowała, że czułam się jakby to ja sama miała zaraz usiąść za jej biurkiem.

Dodajcie do tego cały zastęp interesujących bohaterów pojawiających się na drugim planie (bliższym lub dalszym). Wieża to nie tylko historia głównej bohaterki, ale również wszystkich bohaterów, którzy swoim zachowaniem powodują, że chcemy dowiedzieć się o nich jak najwięcej. A zwłaszcza o tych najdziwniejszych (myślicie, że znacie wszystkie możliwości, jeżeli chodzi o ludzi z supermocami i ich zachowaniem? No cóż, jesteście w błędzie. Albo ja za mało wiem o supermocach). Jedyne do czego mogę się przyczepić to drastyczna zmiana charakteru jednej osoby sprzed i po amnezji, co w aż takim stopniu wydaje mi się.  niemożliwe i czasami niestety kuło w oczy. Nie martwcie się jednak, pomimo tego Myfanwy w jednej i drugiej wersji daje radę - w takim stopniu, że zaliczam ją do jednej z nielicznych głównych bohaterek fantasy, które da się lubić (naprawdę się staram polubić ich większą ilość, ale one jakoś mi tego nie ułatwiają).

A czy wspominałam Wam już, że nie znajdziecie tutaj wątku miłosnego? I szczerze Wam powiem, że nie ma czego żałować - ani nie ma kandydatów, ani to nie jest potrzebne, biorąc pod uwagę, że nie byłoby na to czasu. I bardzo dobrze.

Ostatnią rzeczą, która spowodowała, że lekturę Wieży wspominam bardzo dobrze jest humor. Wiecie jak ucząc się do egzaminu/sprawdzianu zakreśla się ważne rzeczy, żeby na nie zwrócić uwagę? Gdybym potraktowała w ten sposób Wieżę za każdym razem, kiedy parsknęłam śmiechem,  prawdopodobnie wyglądałaby bardzo podobnie.

Daniel O’Malley bawi się motywami i wątkami, które są powszechnie bardzo dobrze znane, ale robi z nimi coś co powoduje, że od lektury jego książki nie można się oderwać. Jeżeli macie ochotę przeczytać książkę w której cały czas coś się dzieje, zewsząd czyha zagrożenie a wszystko otoczone jest solidną dawką humoru - Wieża to książka dla Was.

Za egzemplarz Wieży serdecznie dziękuję Wydawnictwu Papierowy Księżyc.

KONKURS

A jeżeli czujecie się zachęceni do jej przeczytania - mam dla Was dobrą wiadomość! Możecie ją właśnie wygrać w konkursie. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie konkursowe.

Główna bohaterka budzi się otoczona trupami w środku parku - nie pamięta co się stało i kim jest. W kieszeni płaszcza znajduje list, który został napisany przez nią samą, wyjaśniający co się wydarzyło. Pytanie dla Was:

Gdybyście wiedzieli, że stracicie pamięć, co byście zawarli w podobnym liście do siebie?


WYNIKI KONKURSU

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za zgłoszenia! 
Książki otrzymują: 

Karola Babczyńska
Zuz. 
Ewelina Sęk
Nikuss

Gratuluję!
Zwycięzców proszę o zgłoszenie się na mój adres mailowy (empoleca@gmail.com) w celu ustalenia szczegółów wysyłki.


----


Regulamin:

1. Organizatorem konkursu jest właścicielka bloga "eM poleca" znajdującego się pod adresem http://empoleca.blogspot.com/
2. Konkurs trwa od 21-ego kwietnia (dzisiaj) do 5-ego maja 2018 r. do północy. Wszelkie późniejsze zgłoszenia nie będą brane pod uwagę.
3. Wyniki zostaną ogłoszone, po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi i ich ocenie na końcu tego postu, nie później niż miesiąc po zakończeniu konkursu.
4. Nagrodami w konkursie o wartości 159,60 zł (słownie sto pięćdziesiąt dziewięć złotych i sześćdziesiąt groszy) są cztery egzemplarze “Wieży” Daniela O’Malley otrzymane dzięki uprzejmości Wydawnictwa Papierowy Księżyc.

5. Zasady konkursu:
a) w czasie wyszczególnionym w punkcie 2 należy napisać w komentarzu pod postem odpowiedź na podane poniżej zadanie konkursowe;
b) w konkursie mogą brać osoby zamieszkałe na terenie Polski;
c) jeżeli posiadacie Facebooka będzie mi miło, jeżeli polubicie fanpage'u mojego bloga
d) jeżeli posiadacie blog/fanpage byłabym wdzięczna za podlinkowanie konkursu
e) jeżeli posiadacie Instagram zapraszam do zaobserwowania mojego profilu  
f) nagroda zostanie wysłana na koszt organizatora konkursu;
g) jedna osoba może wygrać jedną książkę
h) w konkursie mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie lub za zgodą rodzica;
i) forma odpowiedzi jest dowolna.
6. Zadanie konkursowe:

Główna bohaterka budzi się otoczona trupami w środku parku - nie pamięta co się stało i kim jest. W kieszeni płaszcza znajduje list, który został napisany przez nią samą, wyjaśniający co się wydarzyło. Pytanie dla Was:

Gdybyście wiedzieli, że stracicie pamięć, co byście zawarli w podobnym liście do siebie?

7. Prawo do składania reklamacji, w zakresie niezgodności przeprowadzenia konkursu z regulaminem, służy każdemu uczestnikowi w ciągu 7 dni od daty wyłonienia laureata. Można je zgłaszać na maila: empoleca@gmail.com
8. Zastrzegam sobie prawo do zmiany regulaminu w dowolnym momencie, o czym uczestnicy konkursu zostaną poinformowani.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © eM poleca , Blogger