18:01

Przewodnik po książkach Sarah J. MaasJeżeli zdarzyło się Wam interesować literaturą przeznaczoną dla starszej młodzieży (nie chcę pisać young adult, bo w tym przypadku wydaje mi się, że jednak trochę wychodzimy poza ten rodzaj) z naciskiem na fantastyczne klimaty, jestem prawie pewna, że nazwisko Sarah J. Maas nie jest Wam obce. Autorka znana jest przede wszystkim z dwóch serii, ale na horyzoncie pojawiają się coraz to nowe informacje o kolejnych projektach, dlatego postanowiłam zebrać te wszystkie informacje w jedno miejsce. Bo może i jeszcze nie ma tego tyle co w przypadku Cassandry Clare, ale wierzę, że niektórzy szukają informacji w jakiej kolejności czytać Szklany tron czy Dwór Cierni i Róż oraz to czy są w jakikolwiek sposób powiązane (od razu odpowiem na to pytanie: chodzą słuchy, że w pewien sposób tak, ale w praktyce nikt nic nie wie).

W takim razie powstaje pytanie: od czego najlepiej zacząć, żeby poznać twórczość Sarah J. Maas? Mi samej trudno jest polecić jednoznacznie, która z serii, które czytałam (z rzeczy, które są już wydane nie czytałam jedynie Catwoman) będzie lepsza na początek, kiedy obie są dość podobne, jeżeli chodzi o budowanie świata a do poszczególnych tomów mam mniejsze bądź większe uwagi. Ale jakbym już musiała wybrać, to chyba jednak wygrałby Szklany tron.

Szklany tronOpis pierwszego tomu. Historia nastoletniej zabójczyni, Celaeny Sardothien, która prosto z kopalni soli (w której odbywa karę i czeka na nią jedynie śmierć) zostaje wciągnięta do turnieju, którego stawką jest życie lub śmierć. Mimo wszystko jest dla niej całkiem niezła perspektywa, bo jeżeli jej się uda, to po kilku latach służby na dworze będzie mogła odzyskać wolność.

Co dalej? Porównując pierwszy tom do kolejnych części można zobaczyć jak ta historia się zmieniła i ewoluowała od powieści inspirowanej Kopciuszkiem aż do… A z resztą, sami musicie się przekonać, ile jest tam zwrotów akcji, bohaterów i świata w który warto się zagłębić, żeby móc się zakochać w tej serii.

Dla kogo? Dla osób, które lubią fantastykę a szczególnie magię, Fae i smokopodobne stwory a wszystko to w rozbudowanym świecie, który odkrywają z każdym kolejnym tomem. Dla tych którzy lubią, kiedy dzieje się dużo i szybko, że nie można oderwać się od czytania a wszystko to z dodatkiem humoru.

Rada eM. Jeżeli nie podejdzie Wam pierwszy tom, ale jesteście masochistami i bardzo chcecie zrozumieć, czemu tyle osób zachwyca się tą serią - wytrzymajcie do trzeciego tomu. Sama miałam ogromny problem z polubieniem się ze Szklanym tronem i Korony w mroku, ale zakochałam w świecie podczas czytania Dziedzictwa ognia (może mieć to coś wspólnego z tym, że właśnie wtedy pojawiła się dwójka cudownych bohaterów. Przypadek?). Plus warto pamiętać, że dalsze części już nie są tak młodzieżowe jak to by sugerował pierwszy tom i warto je przestawiać w księgarni z półki dla młodzieży na fantastykę.

Kolejność czytania Szklanego tronu. Na oficjalnej stronie Sary znajdziecie informację, że najlepiej zacząć od przeczytania zbioru nowelek. Moim zdaniem, chociaż są one bardzo dobrym dodatkiem do całej historii i poznajemy w nich bohaterów z którymi spotkamy się w kolejnych tomach, to czytanie ich na sam początek może nie być dobrym pomysłem. To co ja proponuję, to przeczytanie ich po pierwszym tomie (zgodnie z chronologią wydawania, bo jestem fanką takiego podejścia). W takim przypadku kolejność wygląda mniej więcej tak:

Polski tytuł, rok wydania polskiego (Oryginalny tytuł, Rok wydania w oryginale)

Szklany tron, 2013 (Throne of Glass, 2012)
Zabójczyni,  (The Assassin’s Blade, 2014)
Korona w mroku, 2014 (Crown of Midnight, 2013)
Dziedzictwo ognia, 2015 (Heir of Fire, 2014)
Królowa cieni, 2016 (Queen of Shadows, 2015)
Imperium burz, 2017 (Empire of Storms, 2016)
Wieża świtu, 2018 (Tower of Dawn, 2017)
brak informacji, 2019 (Kingdom of Ash, 2018)

Za polskie wydanie odpowiada wydawnictwo Uroboros.

Dodatki. Została wydana oficjalna kolorowanka ze świata Szklanego tronu (wydana w Polsce w 2016 roku). Niedługo, bo pod koniec października wyjdzie zaś oficjalny przewodnik po świecie Szklanego tronu - The World of Throne of Glass (ma się pojawić na początku 2019 roku).

Dwór Cierni i Róż
Opis pierwszego tomu. Na barkach Feyre’y spoczywa przetrwanie jej rodziny, dlatego zapuszcza się w pobliże muru, który oddziela ziemię na której żyją ludzie od tej zamieszkałej  przez istoty obdarzone magią, aby polować. Podczas jednej z takich wypraw zabija ogromnego wilka, który jak się okazuje nie był zwykłym wilkiem - i którego przybywa pomścić jedna z istot zza muru - Tamlin.  

Co dalej? Pierwsza część była inspirowana Piękną i Bestią, natomiast w kolejnych częściach możecie się spodziewać kolejnych inspiracji i nawiązań. Warto w tym momencie wspomnieć, że chociaż cała seria ma mieć sześć części, to Sarah podkreśla, że trzeba na nią patrzeć w perspektywie dwóch osobnych historii, chociaż połączonych bohaterami. Pierwsza historia kończy się w trzeciej części, a dzięki nowelkom powinna przejść w drugą, która jeszcze nie została opublikowana.

Dla kogo? Również dla osób, które lubią fantastykę i fantastyczne istoty, ale w dużo spokojniejszym wydaniu. Wręcz romantycznym. Wiecie - mniej biegania, więcej patrzenia się w oczy (aaaalbo i czegoś więcej). Definitywnie nie jest to książka dla młodzieży.

Rada eM. Przygotujcie się na każdą możliwość, bo chociaż początkowe części serii były przyjęte pozytywnie (niekiedy nawet bardziej niż w przypadku Szklanego tronu), tak ostatnie publikacje pozostawiały sporo do życzenia. Szczególnie nowelka. Po cichu liczę, że kolejna część wróci z jakością na odpowiedni poziom.

Kolejność czytania Dworu Cierni i Róż. W tym przypadku mamy standardową kolejność według daty wydania:
Polski tytuł, rok wydania polskiego (Oryginalny tytuł, Rok wydania w oryginale)

Dwór cierni i róż, 2016 (A Court of Thorns and Roses, 2015)
Dwór mgieł i furii, 2017 (A Court of Mist and Fury, 2016)
Dwór skrzydeł i zguby, 2017 (A Court of Wings and Ruin, 2017)
Dwór szronu i blasku gwiazd, 2018 (A Court of Frost and Starlight, 2018)
brak informacji, brak informacji (Untitled ACOTAR novella #3.2, n/a)
brak informacji, brak informacji (Untitled ACOTAR #4, 2020)
brak informacji, brak informacji (Untitled ACOTAR #5, n/a)
brak informacji, brak informacji (Untitled ACOTAR #6, n/a)

Za polskie wydanie odpowiada wydawnictwo Uroboros.

Dodatki. Podobnie jak w przypadku Szklanego tronu, wydana została książka do kolorowania (w Polsce we wrześniu 2018 roku).


Catwoman: Soulstealer (DC Icons #3)


Sarah została również zaproszona do współpracy przy tworzeniu serii Ikony DC. Jest to młodzieżowa seria opowiadająca o losach opowiadająca o przygodach najważniejszych bohaterów z uniwersum DC. Sarze przypadła część o Kobiecie Kot, a oprócz niej możecie znaleźć w serii książki takich autorów jak Leigh Bardugo (o Wonder Woman) czy Marie Lu (o Batmanie). W Polsce pierwsza część serii miała się ukazać nakładem wydawnictwa MAG już w czerwcu, ale niestety data premiery minęła, a o nowej nic nie słychać.


Crescent City


Natomiast pod koniec 2019 zostanie wydana pierwsza część nowej serii Sarah J. Maas o tytule Crescent City. Tym razem od początku wiadomo, że historia będzie przeznaczona dla dorosłego czytelnika, chociaż nadal pozostaje w klimatach fantastycznych. Tym razem będą to jednak między innymi demony, zmiennokształtni, czy anioły. Główna bohaterka, Bryce Quinlan - pół człowiek pół Sidhe (cokolwiek to jest), prowadzi śledztwo dotyczące zabójstwa jej najlepszego przyjaciela w czym pomaga jej anielski wojownik. Z opisy wynika, że oprócz zemsty na zabójcy, będzie musiała uratować miasto przed zniszczeniem.

[Spoilerowa opinia o House of Earth and Blood]

To co, rozjaśniło się Wam trochę w głowach? Wiecie już od czego chcecie zacząć lekturę książek Sarah J. Maas, a może już przeczytaliście wszystko co dostępne i nie możecie się doczekać kolejnych? Koniecznie dajcie znać jak to u Was jest!

PS Jak Wam się podoba pomysł przewodnika po książkach danego autora? Jeżeli bylibyście zainteresowani kolejnym, dajcie znać kim powinnam się zainteresować!
PS 2 Chciałabym nieśmiało przypomnieć o ankiecie. O tej tutaj -> KLIK. Naprawdę chciałabym się dowiedzieć co sądzicie o eM poleca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © eM poleca , Blogger