15:56

O autorkach, które zaczynały pisząc fanfiction


Oprócz tego, że udało mi się (mniej więcej) zdiagnozować, dlaczego ostatnio wolę czytać fanfiction od obyczajówek, mój ostatni tekst rozbudził we mnie chęć sprawdzenia, którzy autorzy zaczynali swoją przygodę z pisaniem właśnie w taki sposób. Bo że tacy istnieją, byłam pewna bo sama czytałam fanfiction napisane przez nich, zanim wydali własne dzieła (chociaż czasami to trwało zanim połączyłam kropki, bo często nie było to takie proste).

Jak sami wiecie, autorzy mają różny stosunek do fanfiction tworzonych na podstawie swoich książek. Nic więc dziwnego, że kiedy ktoś kto takie fanfiction pisał w końcu debiutuje w różny sposób odnosi się do swoich korzeni - i jak kiedyś jedynie nieliczni przyznawali się do swojej przeszłości, tak teraz można coraz częściej usłyszeć o autorach, którzy z podniesionym czołem mówią: tak, pisałam/em fanfiction. W większości przypadków już przed samym debiutem ich fanowska twórczość jest kasowana z otchłani internetu (co wiemy, że nie zawsze jest możliwe) a nazwy użytkowników zapominane. Chociaż jeżeli tylko jesteście wytrwali i macie zacięcie detektywistyczne (albo po prostu przeczytaliście w swoim życiu odpowiednio dużo fanficków z tych popularniejszych fandomów) możecie znaleźć naprawdę ciekawe rzeczy. W przypadku niektórych autorów,a raczej autorek, bo to na nich skupiłam się (co nie powinno dziwić, według cenzusu Archive of Our Own sprzed pięciu lat, ponad 80% ich użytkowników to kobiety) - ułatwię Wam to zadanie.

Zacznę myślę że od najpopularniejszej autorki, która zaczynała od fanfiction i której wielotomowa telenowela o Nocnych Łowcach ciągnie się od lat bez końca (znaczy teoretycznie koniec ma być, ale w międzyczasie jakoś coraz więcej tych nowych tomów się pojawia) - chodzi oczywiście o Cassandrę Clare, która jako Cassandra Claire (tak, jej pseudonimy różnią się jedną literą) tworzyła w fandomie Władcy Pierścieni i Harry’ego Pottera, przy czym to fanfiction w tym drugim świecie przyniosło jej ogromną popularność a przy okazji wzbudziło równie ogromne kontrowersje za sprawą plagiatu, którego się dopuściła (w skrócie: wykorzystywała w swojej historii teksty z innych dzieł, np. z Buffy). Oryginalnej wersji The Draco Trilogy teoretycznie nie da się znaleźć w internecie, jednak jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądała twórczość Clare wcześniej, tutaj macie link do pierwszej części serii przetłumaczonej na polski - Draco Dormiens. 


Zostając w świecie Nocnych Łowców, również jedna ze współautorek opowiadań z Kronik Bane’a czy Akademii Nocnych Łowców zaczynała swoją przygodę z pisarstwem z fanfiction. Sarah Rees Brennan (w świecie fanfiction znana jako Maya), może nie jest zbyt popularna w Polsce (nie mogłam się dopatrzeć, czy którąś z jej własnych książek została u nas wydana), ale ma na swoim koncie kilka znanych książek. Sama potwierdza, że uwielbiała pisać o swoich ulubionych bohaterach (Draco Malfoy’u oraz Edmundach - z Króla Leara oraz Lwa, Czarownicy i Starej Szafy), jednak kiedy poszukać głębiej, okaże się, że podobnie jak Cassandra Clare, była jedną z najbardziej rozpoznawalnych autorek. Z ciekawostek, jej The Dark Side of Light (o Harrym odwiedzającym Draco w więzieniu) było tak popularne, że po zakończeniu, jeden z czytelników stworzył… własne fanfiction do tej historii o tytule Five Years After. 

Kolejna autorka tworzyła w różnych fandomach, ale najczęściej znajdziecie informację o tym jak jej powieść - Smok jego królewskiej mości prawie powstała jako fanfiction Pana i Władcy Patricka O’Briena, które w pewnym momencie zaczęło żyć własnym życiem aż w końcu zamieniło się w osobny twór. I chociaż Naomi Novik (która jest autorką także Wybranej i Mocy Srebra) nie chce podzielić się swoją wcześniejszą twórczością, czy nawet pseudonimem, tak nie odcina się od swojej przeszłości.  Co więcej - ma sporej zasługi dla świata fanfiction - razem z Organization for Transformative Work, stworzyła jedną z najpopularniejszych stron na której można przeczytać fanficki - wspomniane już wcześniej Archive of Our Own (które otrzymało w tym roku nagrodę Hugo, tak dla przypomnienia). 

Marissę Meyer znacie zapewne z Sagi Księżycowej, która po raz drugi jest wydawana w Polsce (tym razem pojawiły się już trzy tomy!). Nawet nie wiecie w jak bardzo się zdziwiłam, kiedy okazało się że również i ona zaczynała z fiction i kiedy dowiecie się jakim, na pewno nie będziecie zdziwieni - bo Czarodziejki z Księżyca. Udało mi się dokopać do informacji, że napisane przez nią The House on Thornrose Lane: A Grimm Tale (tak tak, dobrze widzicie inspiracje baśniami!) jest najczęściej komentowanym fanfiction z fandomu Czarodziejki z Księżyca na fanfiction.net. Co więcej, możecie przeczytać to fanfiction, ponieważ profil Marissy, ani jej historie nie zostały skasowane - sama oficjalnie potwierdza, że Alicia Blade to jej profil. 


O tym, że Sarah J. Maas zaczęła pisać Szklany tron mając szesnaście lat pewnie słyszeliście, ale czy wiecie, że jego pierwsza wersja - Queen of Glass była opublikowana w internecie i posłużyła za materiał do pierwszych czterech części serii? Co prawda, nie była ona fanfiction, jednak na profilu Sarah, który można znaleźć na fanfiction.net (który nie został nigdy oficjalnie potwierdzony jak w przypadku tego na Fanficton Press, ale jego wygląd i opisy z update’ami sugerują, że jest prawdziwy) możemy zobaczyć mniej więcej jak wyglądała jej komunikacja z czytelnikami. Sama autorka potwierdziła, że pisała fanfiction w świecie Czarodziejki z Księżyca

Na zakończenie warto też wspomnieć o bardzo długiej liście autorów, którzy tworzyli fanfiction w świecie Zmierzchu - została im nawet poświęcona cała strona. Oczywiście, większość z tych książek to romanse czy wręcz erotyki (z Pięćdziesięcioma twarzami Greya na czele), ale samo przejście przez tę listę robi wrażenia - i pokazuje skalę fenomenu (chociaż jak pewnie sami zauważycie nawet po okładkach, że spora część z nich była wydawana na mniejszą skalę)

Co nie powinno nikogo dziwić - podejście do fanfiction cały czas się zmienia a z punktu widzenia wydawców, jest to bardzo dobry sposób na sprawdzenie możliwości autora i tego jakie zainteresowanie wzbudza jego twórczość. Oczywiście autorki o których wspomniałam, to jedynie część tych, które zaczynały pisząc fanfiction - jeżeli znacie innych autorów, którzy mieli podobną historię, koniecznie dajcie znać! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © eM poleca , Blogger