15:50

Zagraniczne zapowiedzi: listopad 2018


Kiedy zbierałam informacje o tym jakie to ciekawe nowości pojawią się na zagranicznym rynku wydawniczym, zauważyłam, że chyba powoli przechodzimy do kolejnego trendu w literaturze młodzieżowo - fantastycznej. A mianowicie inspiracją kulturą i mitologią wschodnią, a dokładnie azjatycką. Oczywiście, możecie powiedzieć, że to nic nowego, bo przecież kilka lat temu wyszedł Gniew i świt, czy Zakazane życzenie, ale wspomnicie moje słowa - to dopiero początek takich tytułów. I nie wiem jak Wy, ale ja się bardzo cieszę z tego powodu.

Natasha Ngan - Girls of Paper and FirePremiera: 06.11.2018

Pierwsza część trylogii opowiadająca o świecie w którym co roku wybieranych jest osiem Papierowych Dziewcząt, aby służyły królowi. Jest to zarówno największy zaszczyt jakiego mogą dostąpić, a zarazem największe okrucieństwo. Jednak w tym roku, pojawiła się dziewiąta dziewczyna, która nie jest zrobiona z papieru, a z ognia.

Lei pochodzi z kasty Papierowej - najniższej i najbardziej uciskanej kasty w Ikhara. Żyje w wiosce razem z ojcem, cały czas pamiętając o traumie, którą przeżyła, kiedy królewscy gwardziści zabrali matkę. A teraz przyszli po nią - dziewczynę, której złote oczy zafascynowały króla.

Tygodnie w pałacu upływają Lei i innym dziewczętom na nauce umiejętności i zachowania godnego królewskiej małżonki. Jednak nasza bohaterka nie chce się poddać losowi - robi rzecz niepomyślenia - zakochuje się (znaczy wiecie, dla nas czytelników to pewnie oczywiste, że się zakocha, ale TAK BYŁO W OPISIE, OKEJ?). Dodajcie sobie do tego informację, że w książce występują wątki LGBT.
A czy ktoś będzie zaskoczony, jeśli napiszę, że do tego wszystkiego opis obiecuje jeszcze spisek?
Tak myślałam.

Z innych informacji: książka posiada ostrzeżenie dotyczące przemocy i wykorzystania seksualnego.

Emiko Jean - Empress of All Seasons
Premiera: 06.11.2018

W każdej generacji odbywają się zawody, które mają na celu wyłonienie cesarzowej Honoku. Zasady są proste. Należy przeżyć pałac z zaczarowanymi pokojami poświęconymi porom roku, a następnie poślubić księcia. Wszyscy mogą wziąć udział oprócz yokai - supernaturalnych potworów i duchów, który ludzki cesarz chce wytępić.

Mari spędziła całe życie trenując, żeby zostać cesarzową. Zwycięstwo byłoby proste, gdyby nie skrywała tajemnicy - jest yakoi. Próbując ukryć swoją swoją prawdziwą naturę, los Mari łączy ją z księciem Taro, który nie ma ochoty dziedziczyć tronu oraz Akirą pół człowiekiem, pół yokai.
Historia inspirowana Japonią.

Oyinkan Braithwaite - My Sister, the Serial Killer
Premiera: 20.11.2018

Połączenie satyry i slashera w krótkiej historii o Nigeryjce, której młodsza siostra, ma kiepski nawyk zabijania swoich chłopaków.

Trzeci z kolei chłopak Ayooli nie żyje. Korede jest praktycznie wybawieniem swojej siostr - zna najlepsze sposoby na pozbycie się krwi, bagażnik w jej samochodzie jest na tyle duży, że zmieści się w nim ciało, a poza tym powstrzymuje Ayoolę od dodawania na instagrania zdjęć obiadu, kiedy powinna martwić się o swojego “zaginionego” chłopaka.

Jedynym jasnym punktem w życiu Korede jest przystojny lekarz, który pracuje w tym samym szpitalu co ona. Jednak pewnego dnia z niezapowiedzianą wizytą do szpitala wpada Ayoola i wpada w oku lekarzowi, który prosi Korede o numer jej młodszej siostry.


Tasha Suri - Empire of Sand (The Books of Ambha #1)
Premiera: 13.11.2018

Amrithi są wygnańcami, koczowniczymi potomkami pustynnych duchów, którzy są poszukiwani i prześladowani w Imperium przez moc kryjącą się w ich krwi.
Kiedy cesarscy mistycy dowiadują się o mocy Mehr, musi ona użyć całej swojej woli i mocy, aby postawić się okrutnym wydarzeniom. Jeżeli jej się nie uda, sami bogowie mogą się przebudzić szukając zemsty.

Historia inspirowana Wielkimi Mogołami.Warto też wspomnieć, że w listopadzie premierę ma druga część scenariusza Fantastycznych Zwierząt napisanego przez J.K. Rowling - Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (premiera: 16.11.2018). A jeżeli pamiętacie trylogię o Marze Dyer, to powinno Was ucieszyć, że w listopadzie wychodzi także drugi tom wyznań Noah Shaw (czyli najlepszego bohatera w tej serii, gdyby ktoś mnie pytał o zdanie). The Reckoning of Noah Shaw będzie miało premierę 13.11.2018.

Którą z książek zobaczylibyście najchętniej w polskiej wersji? A możecie macie coś, na co czekacie a czego nie uwzględniłam? Koniecznie dajcie znać.
A jeżeli jesteście ciekawi co ciekawego zostanie wydane w Polsce, łapcie linka do Gosiarelli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © eM poleca , Blogger