20:46

Przewodnik po książkach: Leigh Bardugo


Jakiś czas temu w internecie pojawiła się informacja, że na Netflixie pojawi się serial na podstawie książek ze świata Griszów. To oraz zbliżająca się coraz większymi krokami światowa premiera King of Scars (to już!) spowodowały, że nauczona doświadczeniem przy twórczości innych autorów (patrzę tutaj na Cassie Clare i Sarah J. Maas) postanowiłam zebrać wszystkie najważniejsze informacje (czyli przede wszystkim daty premier - zarówno światowych jak i polskich, oraz kolejność czytania) dotyczące twórczości Leigh Bardugo. Bo nie wiem czy wiecie, ale książki ze świata Griszów, to nie jedyne książki nad którymi pracowała Leigh.

Uniwersum Griszów


Obecnie na książkowy świat Griszów składają się trzy serie: seria Grisza (kiedyś nazywana trylogią Grisza), trylogia Szóstka Wron oraz dylogia o Mikołaju (nazywanym też Nikolai’em). Do tego dochodzą także nowelki, których część znajdziecie w zbiorze Język Cierni.

I jak to bywa z książkowymi światami tworzonymi przez wiele lat, każdą z serii można czytać osobno (chociaż jeżeli chodzi o dylogię o Nikolai'u, to jeszcze Wam to potwierdzę!), ale żeby w pełni odkrywać historię Griszów bez spoilerów, warto trzymać się kolejności światowego wydania książek, która wygląda następująco:

Wiedźma z Duvy (Grisza #0.5)*
Cień i kość (Grisza #1)
Oblężenie i Nawałnica, dawniej Szturm i grom (Grisza #2)
O lisie, który chciał być za sprytny (Grisza #2.5)*
Mały nożyk (Grisza #2.6)*
Zniszczenie i Odnowa, dawniej Ruina i rewolta (Grisza #3)
Szóstka Wron (Szóstka wron #1)
Królestwo Kanciarzy (Szóstka wron #2)
Język cierni**
Król Blizn*** (Dylogia o Mikołaju #1)

W planach:
Brak informacji (Dylogia o Mikolaju #2)
Brak informacji (Szóstka wron #3)

* Znajdziecie w zbiorze Język cierni.
** Zbiór opowiadań zawierających baśnie i legendy z różnych krańców świata Leigh Bardugo.
*** Nieoficjalne tłumaczenie tytułu.

Z drugiej strony, jeśli nie straszne Wam informacje na temat tego co się wydarzyło w innych seriach (a znam takie osoby!), to równie dobrze możecie po prostu wybrać historię, która zainteresowała Was najbardziej, a dopiero potem odkrywać świat w wybranej przez siebie kolejności.

Grisza
Pierwsza seria Leigh Bardugo osadzona w świecie Griszów. Historia Aliny (która odkywa, że posiada niezwykłe moce, dzięki którym może uratować swój zniszczony przez wojnę kraj) oraz jej przyjaciela z dzieciństwa Mala. Poznajemy fascynujący świat Ravki (państwa, które momentami może nam przypominać naszych wschodnich sąsiadów) oraz Griszów - magicznej elitę, która włada tym krajem.

Oprócz bardzo ciekawego systemu magicznego (którego nazw nadal nie potrafię zapamiętać), znajdziecie tam bohaterów, którzy wzbudzą w Was bardzo silne emocje - zarówno te negatywne (sztuk dwie) i pozytywne (również sztuk dwie). Chociaż momentami historia za bardzo skupia się na wątków typowo młodzieżowych, to znajdziecie tam kawał wciągającej historii.

Polski tytuł, rok wydania polskiego (Oryginalny tytuł, Rok wydania w oryginale)

Cień i kość, 2013, 2019* (Shadow and Bone, 2012)
Oblężenie i Nawałnica, 2019, dawniej Szturm i grom, 2014* (Siege and Storm, 2013)
Zniszczenie i Odnowa, 2019, dawniej Ruina i rewolta, 2015* (Ruin and Rising, 2014)

* Pierwsze polskie wydanie trylogii Grisza ukazało się nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc. Obecnie na rynku możemy znaleźć wydanie przygotowane przez wydawnictwo MAG.

Język cierni (The Language of Thorns: Midnight Tales and Dangerous Magic, 2017)Zbiór opowiadań a raczej legend i baśni ze świata Griszów. Znajdziecie tam historie zarówno z Ravki, Nowoziemia, Kerchu jak i Fjerdy. Jak na moje oko, można je czytać bez znajomości którejkolwiek z serii Leigh Bardugo, jeżeli będziemy traktować je jako baśnie - czyli z odpowiednie nałożonymi metaforami.
Warto kupić dla samych ilustracji.
Język cierni został wydany na polskim rynku przez wydawnictwo MAG.

Szóstka Wron
Szóstka wron to historia szóstki (kto by na to wpadł!) niebezpiecznych osób, które połączyły siły, żeby zrobić coś niewykonalnego - dostać się do niezdobytej twierdzy wojskowej i uwolnić zakładnika (który może zaważyć na losach świata). Tym razem opuszczamy Ravkę (chociaż nie możemy o niej zapominać) i przenosimy się do Ketterdamu (który może ale nie musi przypominać Danię).
Idealna historia dla tych, którzy uwielbiają klimat heist story - czy to w filmach czy w książkach. Wybuchowa mieszanka bohaterów (i ich charakterów) to tylko dodatkowy atut.
Moim zdaniem najlepsza do tej pory seria wydana przez Leigh Bardugo.

Polski tytuł, rok wydania polskiego (Oryginalny tytuł, Rok wydania w oryginale)

Szóstka Wron, 2016 (Six of Crows, 2015)
Królestwo Kanciarzy, 2017 (Crooked Kingdom, 2016)
brak informacji, brak informacji (untitled, unknown)

Seria Szóstka wron wydawana jest na polskim rynku przez wydawnictwo MAG.

Dylogia o Nikolai’u
W przypadku dylogii o Nikolai’u nie sposób pisać o niej bez odnoszenia się do informacji z serii Grisza, dlatego jeżeli nie chcecie poznać jej szczegółów - nie czytajcie dalej. Nawet nie wiecie jak wiele osób czekało na tę książkę.

UPDATE: Jestem już po lekturze King of Scars i mogę z całą pewnością stwierdzić, że nie powinno się czytać tej serii bez znajomości poprzednich serii. Nawet nie chodzi o spoilery, tu chodzi bardziej o zrozumienie całej sytuacji, bo chociaż część rzeczy jest tłumaczona, to nawet bez przypomnienia sobie wydarzeń z poprzednich części może być ciężko (przynajmniej mi było momentami).

Nikolai Lantsov to jeden z najważniejszych bohaterów serii Grisza. Nikt dokładnie nie wie, co przeszedł podczas wojny domowej w Ravce - i chce żeby tak zostało na zawsze. Niestety mroczna magia wewnątrz niego staje się coraz potężniejsza i zagraża wszystkiemu na co pracował. Dlatego uda się w podróż do miejsca w Ravce, dzięki któremu uratuje siebie i swój kraj.

Polski tytuł, rok wydania polskiego (Oryginalny tytuł, Rok wydania w oryginale)

Król z bliznami, 2019 (King of Scars, 2019)
Rządy Wilków, maj 2021 (Rule of Wolves, 2021)

Dylogia o Nikolaiu na polskim rynku została wydana przez wydawnictwo MAG.

Inne serie


Ale twórczość Leigh Bardugo, to ogranicza się jedynie do uniwersum Griszów. Leigh została zaproszona do napisania pierwszej części z serii DC Icons o Wonder Women. Książka o tytule Wonder Woman: Warbringer została wydana w 2017 roku. W Polsce, premiera Wonderwoman została zaplanowana przez wydawnictwo MAG na październik 2019.Seria o Alex Stern
W 2019 zostało wydane (ale tym razem w oryginale) Ninth House, czyli pierwszy tom historii Alex Stern - dwudziestoletniej, posiadającej kryminalną przeszłość dziewczynie z Kalifornii, która rzuciła szkołę. W tajemniczy sposób, dostanie ona drugą szansę jako studentka Yale - gdzie jej zadaniem będzie monitorowanie tajemnych stowarzyszeń, które biorą udział w okultystycznych aktywnościach. Historia skierowana do dorosłych czytalników.

1. Dziewiąty dom 2020 (Ninth House, 2019)
2. untitled, unknown

---
A teraz pora na Was - czytaliście już książki Leigh Bardugo? Jeżeli tak, to koniecznie dajcie znać co o nich sądzicie. Jeżeli nie, to powiedzcie czy w ogóle macie je w planach (i co Was najbardziej zainteresowało).

Nie pogardzę również pomysłami na kolejnych autorów w serii Przewodnik po książkach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © eM poleca , Blogger