16:19

Przewodnik po książkach: V.E. Schwab


Victoria Schwab (znana również, a ostatnio nawet przede wszystkim, jako V.E. Schwab) to autorka, której twórczość jest tak zróżnicowana, że jestem prawie pewna, że każdy znajdzie w coś dla siebie. W czasach, kiedy część autorów oddaje się bez reszty tworzeniu historii, takie podejście do twórczości może być miłym zaskoczeniem. Szczególnie, kiedy mimo różnic, poziom historii pozostaje ten sam a wręcz jest coraz lepszy. 

W poprzednich przewodnikach po książkach, skupiłam się na autorkach, które stworzyły skomplikowane światy połączone ze sobą niczym pajęczą siecią (znaczy wiecie, w zależności od autorki była to mniej lub bardziej delikatna sieć, żeby nie było). W przypadku Victorii Schwab skoncentruję się przede wszystkim na pokazaniu jak różnorodne są jej książki, które z nich tak naprawdę są YA (bo nie wiem czy wiecie, ale nie wszystkie są) i jak się połapać w kolejności serii Odcienie magii (co na razie wcale nie jest tak skomplikowane jakby mogło się wydawać)

Po pierwsze jednak, wyjaśnijmy sobie kwestię tego jak rozróżnić do jakiego rodzaju czytelnika skierowana jest dana książka tej autorki? Jeszcze jakiś czas temu było to bardzo proste - wystarczyło zobaczyć, jak Victoria podpisana jest na książce (w oryginalnym wydaniu!). Jeżeli na okładce macie widoczną Victorię Schwab - macie do czynienia z książką dla dzieci (tzw. Middle Grade) albo dla młodzieży (tzw. Young Adult). Natomiast jeżeli widzicie V.E. Schwab, oznacza to, że dana książka jest przeznaczona dla starszego czytelnika. Sprawa komplikuje się, kiedy patrzycie na okładki z różnych krajów, ale to ze względu na postrzeganie jej twórczości. Dlatego starałam się dotrzeć do źródła i podzielić je tak, jak widziałaby to sama Victoria.

V.E. SCHWAB


Świat Odcieni Magii (Shades of Magic Universe)


Jest to na razie jedyne uniwersum stworzone przez Victorię, które będzie (a raczej już jest) rozbudowywane. W tym momencie składa się z trzech trylogii: Odcieni magii (Shades of Magic), opowieści graficznej Odcienie magii (Shades of Magic Graphic Novel) oraz nie wydanej jeszcze trylogii Threads of Power

Trylogia Odcienie magii (Shades of Magic trilogy)
Kell Maresh jest jedną z ostatnich osób, która potrafi podróżować między alternatywnymi Londynami: Szarym (najbardziej podobnym do naszego świata), Białym (wykończonym przez wojnę o magię) i Czerwonym - który jest jego domem i miejscem, gdzie można używać magii. Kiedyś istniał jeszcze Czarny Londyn, jednak nikt o nim już nie wspomina. Jako członek rodziny królewskiej, Kell działa oficjalnie jako posłaniec i ambasador a nieoficjalnie jako przemytnik. Kiedy w końcu wpada w pułapkę i musi ukrywać się w Szarym Londynie, dowiaduje się rzeczy, które spowodują, że razem z nowo poznaną Lilą Bard (której naraził się bardziej niż mniej) muszą wspólnymi siłami uratować wszystkie światy. 

1. Mroczniejszy odcień magii, 2016 (A Darker Shade of Magic, 2015)
2. Zgromadzenie cieni, 2017 (A Gathering of Shadows, 2016)
3. Wyczarowanie światła, 2018 (A Conjuring of Light, 2017)
Shades of Magic Graphic Novels

Opowieść graficzna Shades of Magic to prequel trylogii Odcienie Magii. Jest to historia Maxima Maresha, ojca Rhy’a i przybranego ojca Kella, zanim został królem Czerwonego Londynu. 

Vol.1 Steel Prince, 2019
Vol 2. Night of Knives, 2019
Vol 3. tba

Threads of Power


Na ten moment nie pojawiła się jeszcze informacja, kiedy zostanie wydana pierwsza część nowej trylogii, za to mamy kilka informacji, czego możemy się spodziewać (wszystkie z nich można znaleźć na twitterze Victorii)! Akcja będzie miała miejsce pomiędzy 5 a 10 lat od zakończenia Wyczarowania światła. Skupi się ona na nowych bohaterach (każda z części będzie miała swojego głównego, ale wszystkie będą połączone), ale nie zabraknie również tych znanych z poprzedniej trylogii! Pojawiła się również informacja, że druga część będzie re-tellingiem Hrabiego Monte Cristo

1. tba
2. tba
3. tba

Villains (Złoczyńcy)
Victori i Eli podczas ich ostatniego roku na studiach, pracują wspólnie nad badaniem dotyczącym adrenaliny, doświadczeń bliskiej śmierci i pozornie nadnaturalnych zjawisk, co skutkuje zaskakującym wnioskiem: istnieje możliwość rozwinięcia w sobie niezwykłych zdolności. Jednak od teorii do praktyki jest długa droga, więc podczas z jednej z prób zastosowania teorii w praktyce, coś idzie zupełnie nie tak jak powinno powodując tragiczne skutki. Przenosimy się dziesięć lat później, kiedy Victor ucieka z więzienia z zamiarem odnalezienia starego przyjaciela (który stał się starym wrogiem). Eli, natomiast, wziął sobie za punkt honoru pozbyć się wszystkich ludzi z supermocami. 

1. Vicious: Nikczemni, 2019 (Vicious, 2013)
2. tba (Vengeful, 2018)
3. tba

The Invisible Life of Addie La Rue, 2020

The Invisible Life of Addie LaRue (6 października 2020), to historia tytułowej Addie LaRue,  która we Francji 1714 niczym Faust zawiera pakt, by żyć wiecznie jednak ceną za to jest bycie zapomnianą przez wszystkich, których spotka. Jest to opowieść o niesamowitej przygodzie, która rozgrywa się poprzez wieki i kontynenty, przez historię i sztukę, kiedy młoda kobieta sprawdza jak daleko pójdzie, by zostawić świat na tym świecie. Wszystko zmienia się, kiedy po ponad 300 latach, Addie spotyka młodego mężczyznę schowanego w księgarni, który pamięta jej imię

Inne książki


Dwie nienazwane książki - według goodreads jedna będzie o magicznym sekrecie, druga o zabójczyni w Nowym Jorku z przyszłości. Victoria SchwabThe Near Witch, 2011
Był to debiut Victorii Schwab, który po wielu latach został ponownie wydany wraz z dodatkową opowieścią z tego świata (The Ash-Born Boy) oraz przedmową autorki. 

The Near Witch to tylko stara historia opowiadana, żeby przestraszyć dzieci. Jeżeli wiatr Cię woła w nocy, nie możesz go posłuchać - jest samotny i szuka towarzystwa. W miasteczku Near nie ma nieznajomych. Tego wszystkiego Lexi słuchała przez lata. Jednak kiedy przez jej domem pojawia się prawdziwy nieznajomy, chłopiec, który znika niczym dym, Lexi wie, że jedno z tych stwierdzeń nie jest prawdziwe. Kiedy następnej nocy, dzieci z Near zaczynają znikać z łóżek, podejrzenie pada na tajemniczego chłopca. Im więcej dzieci znika, tym Lexi bardziej chce się dowiedzieć na temat czarownicy, która może się okazać czymś więcej niż tylko bajką na dobranoc, wiatru, który potrafi mówić przez ściany nocą oraz na temat historii nieznajomego chłopca. 

The Archived


obie części wydane razem jako The Dark Vault: Unlock The Archive

Wyobraźcie sobie miejsce w którym umarli leżą na półkach jak książki. Każde ciało ma do opowiedzenia swoją historię, a życie w obrazach może zostać przeczytane jedyne przez Bibliotekarzy. Umarli są Historiami a świat w którym leżą - Archiwum. 
Mackenzie Bishop po raz pierwszy została przyprowadzona do Archiwum, kiedy miała dwanaście lat przez swojego ojca.To było cztery lata temu, teraz on już nie żyje, a ona stała się tym, kim on kiedyś - bezwzględnym Dozorcą, który powstrzymuje często niebezpieczne Historie od obudzenia się i ucieczki. Bycie Dozorcą nie tylko jest niebezpieczne, ale cały czas przypomina o tym co straciła. Na dodatek jej młodszy brat znika a w Archiwum ktoś specjalnie zmienia Historie, usuwając najważniejsze rozdziały. Jeżeli Mac nie uda się połączyć tego co zostało, Archiwum może upaść.

Z ciekawostek dodam, że w planach była trzecia część The Archived, jednak z mniej lub bardziej wiadomych przyczyn, Victorii nie udało się uzyskać zielonego światła na jej wydanie, więc ze względu na to, że posiada kontrakt na inne książki,temat ten został porzucony. 

1. The Archived, 2013
2. The Unbound, 2014

Everyday Angel
Na pierwszy rzut oka, Aria wydaje się typową dwunastolatką. Jednak jest coś o czym nie wiedzą inni. Aria potrafi sprawić, że jej sny stają się rzeczywistością, wykorzystać swój cień jako drzwi i zmieniać świat w mały, znaczący sposób. Aria jest aniołem stróżem,który został zesłany aby zapracować swoje skrzydła. Ale żeby tego dokonać, będzie musiała pomóc trzem, różnym dziewczynkom. 

1. New Beginnings, 2014
2. Second Chances, 2014
3. Last Wishes, 2015


Świat Verity (Monsters of Verity)

Świat Verity to pełen tajemnic postapokaliptyczny świat w którym trzeba walczyć o przetrwanie. Świata w którym przemoc rodzi prawdziwe potwory a miasto zostaje podzielone na dwie części. W jednej z nich potwory chodzą po ulicach a ludzie płacą za ochronę przed nimi ojcu Kate Harker. W drugiej zaś, niewinni są bronieni przed potworami, co jest trudne dla Augusta Flynna, który jest jednym z nich, chociaż chciałby być człowiekiem. To właśnie w tym podzielonym mieście, dwójka młodych ludzi będzie musiała wybrać czy zostaną dobrymi, czy złymi bohaterami. 

1. Okrutna Pieśń, 2018 (This Savage Song, 2016)
2. Mroczny Duet, 2018 (Our Dark Duet, 2017)

Cassidy Blake
Rodzice Cassidy Blake są Inspektorami, zespołem polującym na duchy. Co jest całkiem zabawne, bo Cassidy NAPRAWDĘ widzi duchy, co więcej, jej przyjaciel Jacob jest jedynym z nich. 
Kiedy Inspektorzy wybierają się do Edynburga w Szkocji, żeby nagrać nowy program telewizyjny, Cassidy i Jacob jadą razem z nimi. W Szkocji Cass otoczona jest duchami, niestety nie wszystkie z nich są przyjazne. W końcu spotyka Larę, dziewczynkę, która również widzi zmarłych i która twierdzi, że Cass jest jednym z Pomiędzy (In-betweeners), których obowiązkiem jest wysyłanie duchów za zasłonę. Cassidy nie jest pewna swojej nowej misji, ale wie że Czerwony Kruk, który nawiedza miasto nie należy do ich świata. Dzięki swojej mocy, Cassidy weźmie udział w walce, która rozciągnie się na świat żywych i umarłych. 


1. City of Ghosts, 2018
2. Tunnel of Bones, 2019
3. Bridge of Souls, 2021

Na podsumowanie, podrzucam Wam informację o tym jak sama Victoria widzi swoje książki i to komu się mogą spodobać:

[źródło]

A jeżeli chodzi o polskie wydanie książek Victorii to tak jak widzieliście powyżej, na razie zostały wydane jedynie trzy serie. Jedna (trylogia Odcienie magii) przez wydawnictwo Zysk i S-ka a dwie (Świat Verity i Złoczyńcy) przez We Need Ya

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © eM poleca , Blogger