19:36

Gdzie (i jak) kupować książki po angielsku?
Na moim blogu bardzo często możecie przeczytać opinie o książkach, które przeczytałam po angielsku - tak było od samego początku. Pod postami w których zachwycam się takimi tytułami zawsze pojawiają się komentarze w których część z Was wątpi w swoje zdolności językowe i chociaż chciałaby spróbować to trochę się boi (nie wiem czego, przecież książki nie gryzą!). Dla tych osób został stworzony poradnik Jak zacząć czytać w oryginale (i nie zwariować). Natomiast dla tych, którzy zdecydowali się spróbować stawić czoła lekturze w obcym języku przygotowałam krótki przegląd miejsc w których będą mogli zaopatrzyć się w książki w odpowiednich językach. W różnych wersjach. A przede wszystkim podpowiem na co warto zwrócić uwagę zanim radośnie zaakceptujemy transakcję. 

Wszystko co przeczytacie poniżej jest konsekwencją lat doświadczenia w kupowaniu książek po angielsku. Niestety nie posiadam jeszcze przykładów z zamawianiem książek w innych językach, ale może to być jedynie kwestią czasu. 

Na co zwrócić uwagę? 


Przechodząc do konkretów. Powiedzmy, że chcecie kupić książkę papierową po angielsku. Znajdujecie tytuł, akceptujecie cenę - klikacie, płacicie, kupujecie. Co w tym trudnego? Ano to, że musimy pamiętać o kilku rzeczach, jeśli chcemy mieć na półce spójną serię (i nie tylko). Anglojęzyczny rynek wydawniczy różni się od polskiego, co bardzo dobrze widać, kiedy zagłębimy się w sklepach internetowych, gdzie przed naszymi oczami pojawić się może nawet kilka wersji tej samej książki. Z czego to wynika? 

Oczywiście, przede wszystkim jest to kwestia okładki - zazwyczaj możemy dostać dwie wersje: miękką i twardą. O czym jednak należy pamiętać to to, że zazwyczaj książka w miękkiej okładce pojawia się dopiero po około roku od wydania wersji w twardej okładce. Dodatkowo jest też kwestia wydawnictwa. Ta sama książka może być wydana przez trzy różne wydawnictwa w języku angielskim - amerykańskie, brytyjskie i australijskie. Dodajmy do tego wydania kolekcjonerskie, specjalnie czy po prostu nowe wydania i osoba, która lubi mieć jednolite wydania danej serii, czy danego autora na półce może się bardzo łatwo zdenerwować. Dlatego jeżeli zależy Wam, żeby książki były z jednego wydania - sprawdzajcie koniecznie wydawnictwo i wymiary książek, wtedy prawdopodobieństwo, że książki z serii będą innej wielkości zostanie zminimalizowane. 

Gdzie kupować książki po angielsku w wersji papierowej? 


Prawdopodobnie Ci, którzy mają już jakieś doświadczenia w kupowaniu książek po angielsku radośnie powiedzą BoookDepository! I tak, faktycznie, BookDepository ma chyba największy zasób książek w różnych językach (nie tylko po angielsku) a na dodatek mają darmową dostawę do Polski (która odbywa się za pośrednictwem Poczty Polskiej, więc to też warto brać pod uwagę). Co nie oznacza, że zawsze oferowane są tam najlepsze ceny - co więcej, ceny pomiędzy miejscami z których je sprawdzacie mogą się różnić. Dlatego najlepiej zapoznać się z ceną tytułu który Was interesuje również na innych stronach. 

Ku mojemu zdziwieniu, czasami warto zobaczyć jak przedstawia się sytuacja na empik.com czy swiatksiazki.pl, który chociaż mają sławę zawyżania cen, tak nie raz zdarzyło się, że dla książki, której poszukiwałam oferowały najlepszą ceną. Dodatkowo, chociaż dość ograniczona, to oferta książek anglojęzycznych znajduje się również w stacjonarnych sklepach Empik (tutaj sposób doboru określiłabym stwierdzeniem, że jeśli jakaś książka ma właśnie polską premierę lub premierę ma film - połóżmy angielską wersję na półce)

Książki anglojęzyczne oferuje też księgarnia The Bookshop do której zaglądam nie tylko w internecie ale również na Targach Książkowych - zarówno warszawskich jak i krakowskich. W internecie możecie również zamówić książki na BookCity a która ma swoją stacjonarną siedzibę w Warszawie. 

Jeśli jednak nie macie konkretów, obserwujecie sytuację i czekacie na dobrą ofertę - dobrze jest zacząć obserwować grupy na Facebooku na których ludzie sprzedają książki (również po angielsku!). To samo tyczy się Allegro

Gdzie kupować książki po angielsku w wersji elektronicznej? 


Lubicie ebooki, ale boicie się, że anglojęzyczne książki w tej wersji będą kosztowały fortunę i lepiej już kupić wersję w papierze? Tu Was zaskoczę, tak jak sama byłam zaskoczona w zeszłym roku. Okazuje się, że ebooki wcale nie są takie drogie (w zależności od tego jak świeża jest książka, jakie to wydawnictwo (znowu!) najnowsze tytuły kosztują ok. 30-45 zł, te starsze można dostać nawet poniżej 20zł)! Najczęściej korzystam ze sklepu Google Play, chociaż miałam również podejścia do innych sklepów, np. Kobo

Książki po angielsku w formie subskrypcji? 


Książki po angielsku znajdziecie też na Legimi.pl - z zastrzeżeniem, że są tam raczej klasyki literatury niż najnowsze hity beletrystyki. Z tego co mi wiadomo sytuacja wygląda lepiej, jeśli jesteście zwolennikami audiobooków - na Storytel znajduje się całkiem niezła baza książek do słuchania po angielsku. 

A jeśli kupujecie już książki po angielsku, dajcie znać, czy korzystacie z któryś z wymienionych miejsc, czy może macie swoje? Jeśli to drugie - to koniecznie podrzućcie informację gdzie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © eM poleca , Blogger