21:31

Przewodnik po Bangtan Universe


Tworzenie rozbudowanych światów (czy też uniwersum, jak to przyjęło się nazywać) jest obecnie jednym z najczęściej spotykanych sposobów na wzbudzenie zainteresowania i przywiązania odbiorcy na dłuższy czas. Daleko nie trzeba szukać - w kinowym (i serialowym) świecie mamy uniwersum Marvela, a w literaturze, autorzy tacy jak chociażby Cassandra Clare czy Leigh Bardugo tworzą swoje rozbudowane światy. Ale czy coś takiego jest w stanie stworzyć zespół muzyczny?

Okazuje się, że jak najbardziej! I to w taki sposób, że stało się to jednym z elementów jego światowego fenomenu. Chodzi tu Bangtan Universe (w skrócie BU) stworzony wokół twórczości koreańskiego zespołu BTS.  Nie wierzycie? W jednym z wywiadów, RM (lider zespołu) powiedział, że razem z wytwórnią (Big Hit) stworzyli wieloletni projekt, który chociaż opowiada fikcyjną historię, inspirowany jest w dużej mierze przeżyciami i przemyśleniami zespołu.

Co ciekawsze, na historię nie składają się jedynie teledyski BTS. Mamy tu również dodatkowe filmiki, plakaty, notatki zawarte w płytach oraz te zebrane w książce oraz webtoon. A także wydarzenia dziejące się w czasie rzeczywistym na mediach społecznościowych, których części nie jesteśmy już w stanie zobaczyć. Przyznam szczerze, że przez dłuższy czas sama miałam problem z ogarnięciem o co w tym wszystkim chodzi i od czego trzeba zacząć, żeby móc samemu tworzyć teorie, ale zarazem nie szukać dziury w całym. W związku z tym postanowiłam uporządkować informacje, które już mam a które pewnie mogą się jeszcze komuś przydać - ot, taki przewodnik jak ogarnąć teorie BTS i nie zwariować.

I tutaj z mojej strony pojawia się uwaga - musimy rozdzielić to, co się dzieje w uniwersum Bangtanów od tego co jest przekazywane poprzez projekt Reflection of Youth (o czym też niedługo napiszę) na który składa się cała twórczość BTS - od debiutu aż do obecnego momentu. O BU powinniśmy myśleć raczej jako o jego części. Ważne jest to również z punktu widzenia teorii (a co za tym idzie zdrowia psychicznego) - Big Hit w jasny sposób oznacza, co jest częścią świata - czy to poprzez podpis w opisie teledysku, czy filmiku (BU content certified by Big Hit Entertainment), czy wyraźnie umieszczony logotyp.Poniżej znajdziecie listę wszystkich elementów, do których udało mi się dotrzeć a które składają się na Bangtan Universe. Do wszystkich tych, które możecie bez problemu zobaczyć w internecie będziecie mieli podane linki. Do tych, które są niedostępne (najczęściej są to takie, za które trzeba po prostu zapłacić) o nich i ich zawartości będę jedynie wspominała. Co więcej, wszystko to starałam się ułożyć w kolejności chronologicznej - tak żeby nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uniwersum mogły to zrobić tak, jak Ci, którzy z BTS byli od początku tej historii.

I NEED U


I NEED U (wersja oryginalna)


I NEED U (wersja japońska)


화양연화 on stage: prologue


RUN


RUN (wersja japońska)  EPILOGUE : Young Forever


  WINGS Short Film #1 BEGIN


WINGS Short Film #2 LIEWINGS Short Film #3 STIGMAWINGS Short Film #4 FIRST LOVEWINGS Short Film #5 REFLECTIONWINGS Short Film #6 MAMAWINGS Short Film #7 AWAKE피 땀 눈물 (Blood Sweat & Tears)
血、汗、涙  (wersja japońska) - Oficjalny zwiastun


“血、汗、涙  (wersja japońska)


:FlowerSmeraldo:


Konto na twiterze fikcyjnego kwiaciarza, który przygotowuje się do otwarcia sklepu o nazwie ‘Smeraldo Flower’. Posiada również bloga.

Pierwsza aktywność konta została zaobserwowana w lipcu 2017 - na blogu zostało umieszczonych osiem historii o pochodzeniu kwiatu Smeraldo (kwiat jest również fikcyjny). Posty zostały skasowane 4 czerwca 2018, zamiast nich pojawiło się logo sklepu. Posty na blogu ponownie zaczęły się pojawiać 22 sierpnia 2018 - były to te same historie co rok wcześnie, oprócz ostatniej, która została zmieniona.

plakaty Love Yourself

Seria plakatów zatytułowanych Love Yourself. Tłumaczenie opisu znajdującego się na plakacie zobaczycie jak najedziecie na dany plakat.


花樣年華 The Notes:  Love Yourself 承 Her

Notatki bohaterów BU będące dodatkiem do albumu Love Yourself: Her

LOVE YOURSELF Highlight Reel '起’


LOVE YOURSELF Highlight Reel '承’


LOVE YOURSELF Highlight Reel '轉’


LOVE YOURSELF Highlight Reel '起承轉結’


Euphoria : Theme of LOVE YOURSELF 起 Wonder


FAKE LOVE Official Teaser 1


FAKE LOVE


FAKE LOVE Official MV (Extended ver.)


花樣年華 The Notes: Love Yourself 轉 Tear
Notatki bohaterów BU będące dodatkiem do albumu Love Yourself: Tear

LOVE YOURSELF 結 Answer 'Epiphany’ Comeback Trailer


花樣年華 The Notes: Love Yourself 結 Answer
Notatki bohaterów BU będące dodatkiem do albumu Love Yourself: Answer

Smeraldo Books

Konto na twitterze, które od 6 stycznia 2019 zaczęło publikować przez kolejne 15 dni fragmenty notatek bohaterów BU. Miało na celu promocję webtoona z uniwersum.


花樣年華 The Notes 1

Książka wydana w trzech wersjach językowych (w tym również angielskiej!) zawiera notatki bohaterów BU. Prawdopodobnie pierwsza z kilku części.

花樣年華 Save Me

Opowieść graficzna dostępna na stronie (oraz aplikacji) LINE WEBTOON - również w wersji angielskiej. W dużym stopniu rozwiewa wątpliwości dotyczące historii mającej miejsce w BU.

The Notes: Map of the Soul: Persona

Notatki bohaterów BU będące dodatkiem do albumu Map of the Soul: Persona

The Notes: Map of the Soul: 7

Notatki bohaterów BU będące dodatkiem do albumu Map of the Soul: 7

花樣年華 The Notes 2

Książka wydana w trzech wersjach językowych (w tym również angielskiej!) zawiera notatki bohaterów BU. Prawdopodobnie pierwsza z kilku części.

DRAMA: YOUTH

Drama na podstawie historii z Bangtan Universe, inforacje dotyczące opisu mówią głównie o początkowych latach przyjaźni postaci, czyli umiejscowiona byłaby w czasach szkolnych. Aktorzy już zostali wybrani (nie, Bangtani nie będą grali w tej dramie - a przynajmniej nie będą grali głównych postaci). Ze względu na możliwe kontrowersje, postaciom zmieniono imiona. Poniżej lista i zdjęcia aktorów z przypisanym imieniem postaci z BU (nowych imion jeszcze nie znamy).

Seo Ji Hoon > Jin
Noh Jong Hyun > Suga
Ahn Ji Ho > J-Hope
Seo Young Joo > RM
Kim Yoon Woo > Jimin
Jung Woo Jin > V
Jeon Jin Seo > Jungkook


Od góry od lewej: Jin, Suga, J-Hope
Od dołu od lewej: RM, Jimin, V, Jungkook.

Drama oparta o Bangtan Universe - YOUTH ma mieć premierę w drugiej połowie 2021 roku.

Oczywiście jest wiele również wiele rzeczy, które chociaż nigdy niepotwierdzone, wydają się idealnie wpasowywać w Bangtan Universe. Jedną z nich tak zwane ‘glitch party’, kiedy podczas oglądania niektórych teledysków i innych filmików BTS można było napotkać na różnego rodzaju zakłócenia (od problemów z obrazem, przez dziwne dźwięki aż po dodatkowe linijki w napisach).

Jestem prawie pewna, że to nie koniec historii, dlatego możecie się spodziewać, że będę aktualizowała ten post w miarę możliwości (jeżeli sami znajdziecie coś, co powinno się tu jeszcze znaleźć - koniecznie dajcie znać!). Dajcie mi też znać co sądzicie o stworzeniu przez zespół tak ciekawego uniwersum? Przyznam się szczerze, że chciałabym porozmawiać z osobą, która wpadła na ten pomysł i zapytać - jak to wszystko udało jej się ogarnąć.


No i oczywiście - jakie są Wasze ulubione teorie?

(Pssst! Sama analiza historii z BU jest również w planach!)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © eM poleca , Blogger