20:56

Przewodnik po książkach: Samantha Shannon


Przewodnik po książkach to seria w której staram się wyjaśnić twórczość autorów o których jest dość głośno w książkowym świecie, ale nie zawsze dla wszystkich jest jasne co z ich twórczości warto przeczytać (każdy ma przecież własne upodobania) i w jakiej kolejności to robić. W poprzednich częściach zdradziłam Wam w jakiej kolejności czytać Kroniki Nocnych Łowców Cassandry Clare, książki Leigh Bardugo (w tym świat Griszów), serie Sarah J. Maas oraz w jaki sposób wybrać najlepszą serię dla siebie od V.E. Schwab

Tym razem, zajmę się twórczością autorki, która może nie ma zbyt wielu książek na swoim koncie (a przynajmniej porównując do wcześniej wspomnianych autorek), ale biorąc pod uwagę, że ma zarówno niezakończoną serię (która ma mieć w sumie siedem tomów, a już wyszły do niej dwa dodatki) jak i zupełnie inny projekt (który w przyszłości ma szansę się rozwinąć) stwierdziłam, że warto pokazać Wam co napisała Samantha Shannon i jak to wszystko czytać. 

Ogólnie można stwierdzić, że mamy dwie historie do wyboru - serię Czas Żniw, która jeszcze nie została ukończona oraz jednotomowa historię - Zakon Drzewa Pomarańczy (która pomimo swojej jednotomowości wcale nie jest taka krótka jakby się mogło wydawać)

W Polsce wszystkie książki Samanthy Shannon wychodzą nakładem wydawnictwa SQN.

Czas Żniw
Czas Żniw to debiutancka powieść Samanthy Shannon a zarazem pierwsza część serii opowiadająca o Page Mahoney, pracującej w kryminalnym podziemiu Sajonu Londyn dla Siedmiu Pieczęci, których szefem jest Jaxon Hall. Jest sennym wędrowcem, jasnowidzem, który potrafi się włamać do ludzkich umysłów - za co w świecie w którym żyje grozi śmierć. Pewnego dnia, w dość kiepskich okolicznościach, Page zostaje przetransportowana do Oksfordu - kolonii karnej nad którą władzę sprawuje pochodząca nie z tego świata rasa Refaitów. 

Cała seria to fascynujące połączenie dystopii (historia dzieje się w 2059, gdzie życie nie wygląda zbyt różowo) z fantastyką (różnego rodzaju jasnowidzowie z różnymi mocami, wspomniana wcześniej rasa Refaitów mająca własną specyfikę). Co więcej - każdy z wydanych dotychczas tomów ma motyw przewodni i trochę inny klimat, chociaż wszystko bardzo ładnie łączy się w jedną całość. Jedyny minus tej historii jest taki, że czasami dostajemy bardzo dużo informacji, które jest ciężko zapamiętać i połączyć ze sobą w odpowiednich momentach, ale jeśli jest się tego świadomym to nie powinno to sprawiać zbyt wielu problemów. 

1. Czas Żniw - (The Bone Season)
2. Zakon Mimów (The Mime Order)
3. Pieśń Jutra (The Song Rising)
4. ??? (???)
5. ??? (???)
6. ??? (???)
7. ??? (???)

Jak na razie zostały wydane dopiero trzy tomy serii (w planach jest ich siedem), według informacji z Twittera Samanthy, czwarty tom jest już na ukończeniu. Jeśli chodzi o kolejność czytania, zaczęłabym tradycyjnie - od pierwszego tomu a dopiero po tomie trzecim przeczytała nowelkę o początkach Page w Siedmiu Pieczęciach. Jeśli chodzi o broszurę O wartościach odmienności - też sugerowałabym zapoznać się z nią już po lekturze kilku części.  

Nowelki i dodatki:0.5 Blada Śniąca (The Pale Dreamer)
O wartościach odmienności* 

W kwietniu 2019 pojawiła się informacja, że na podstawie Czasu Żniw powstanie serial, za którego scenariusz odpowiedzialna będzie sama autorka. Co ciekawe, Samantha zdradziła, że historia na ekranach będzie się nieco różniła od tej znanej z książek. 

Zakon Drzewa Pomarańczy
Zakon Drzewa Pomarańczy, to książka zupełnie niezwiązana z Czasem Żniw, chociaż Samantha wspominała, że ma pomysł na kolejną historię w tym samym świecie, jednak na razie skupia się na serii Czas Żniw

Jeżeli zdecydujecie się na przeczytanie tej książki, to oprócz możliwości zrobienia nią komuś krzywdy (jeśli będziecie czytali wersję papierową w jednym tomie, to będziecie mieli niezłą cegłę), dostaniecie rozbudowany świat, który może się wydawać aż za duży i nawet po zakończeniu lektury, będziecie chcieli go zgłębiać. Co ciekawe, w tym świecie a zarazem w tej historii, która jest reinterpretacją legendy o świętym Jerzym, na pierwszy plan wychodzą kobiety. Co widać już w samej warstwie językowej, gdzie zamiast królestwa mamy królewiectwo. 

Zakon Drzewa Pomarańczy to historia o świecie, który znalazł się na krawędzi kolejnej wojny ze smokami a której zapobiec mogą kobiety, z których główne role grają: królowa Sabran IX, która by uchronić swoje królewiectwo przed zgubą musi urodzić córkę, Ead pełniąca rolę komnatanki na jej dworze oraz Tane, sierota, która szkoli się by zostać jeźdźcem smoków. 

----

Trudno mi ocenić, którą z tych historii warto poznać najpierw. Obie są tak bardzo różne jeśli chodzi o to jaką historię opowiadają i jak wygląda świat w nich przedstawiony to dodatkowy problem pojawia się w przypadku Czasu Żniw - po ostatnich przeżyciach popkulturowych trudno jest mi polecać coś, co jeszcze nie zostało ukończone. Ale jeśli Wy już czytaliście i macie swoją opinię na ten temat - koniecznie dajcie znać co Wy byście polecili z twórczości Samanthy Shannon. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © eM poleca , Blogger